Dan Caine, Donald Trump amerikai elnök jelöltje a vezérkari főnöki pozícióra (egész pontosan a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöki posztjára), szenátusi meghallgatásán hangsúlyozta az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai támogatás fontosságát, miközben szorgalmazta az európai országok nagyobb szerepvállalását – írja a The Kyiv Independent.
Az orosz hátországban sokan úgy látják: most már hátra lehet dőlni, mivel közel a tűzszünet Ukrajnában, ez nem megfelelő hozzáállás, hiszen teljes gőzzel zajlik a háború és csak katonai erővel lehet elérni a „különleges művelet” céljait – idézi Dmitrij Rogozsin orosz szenátort az MK.ru.
Németország leköszönő kormánya további 3 milliárd eurós katonai támogatást hagy jóvá Ukrajna számára, miután a törvényhozók elfogadták a költségvetési reform terveit – tudta meg a Reuters egy a hírügynökség által megszerzett levélből. A döntés áttörésként értékelhető, mivel Olaf Scholz leköszönő kancellár korábban a hitelfelvételi szabályok enyhítését szabta feltételül a további támogatáshoz.
Az Egyesült Államok és Ukrajna képviselői dzsiddai találkozójukon 30 napos tűzszünetben állapodtak meg az orosz–ukrán háborúban. A megállapodás nyomán újra megindultak az amerikai fegyverszállítmányok Ukrajnába, és ismét kap hírszerzési információkat Kijev. Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy a következő körben Oroszországgal terveznek tárgyalni. Marija Zaharova külügyi szóvivő úgy nyilatkozott, nem zárja ki, hogy tárgyaljanak Washington képviselőivel. Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő szerdán azt mondta, még részletekre várnak az amerikai féltől, de nyitottak egy Trump és Vlagyimir Putyin közötti telefonbeszélgetésre. Kreml-közeli források ugyanakkor azt mondták, Putyin nem fogadna el egy ideiglenes tűzszünetet, ugyanis Oroszország most jól áll a frontvonalakon. Az orosz ultranacionalista szféra hallani sem akar a tűzszünetről. Később amerikai lapok arról írtak moszkvai források alapján, hogy Putyin el fogja fogadni a tűzszünetet, ha ez a saját feltételei szerint történik.
Azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök felfüggesztette az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, valóssá vált az a forgatókönyv, hogy az ostrom alatt álló országot Európának kellene ellátnia nehézfegyverzettel. Arról már korábban írtunk, hogy megvan-e erre a kapacitás, ahogyan arról is, hogy milyen fegyverekkel tudná kiváltani az öreg kontinens az amerikai arzenált. Most kísérletet teszünk arra, hogy összeszedjük a három legjobb, és a három legrosszabb fegyvert, amit Európa eddig Kijev rendelkezésére bocsátott.
Az Európai Unió 26 tagállama közösen elfogadta az Ukrajnáról szóló nyilatkozatot, míg Magyarország egyedüliként megvétózta azt, mivel Orbán Viktor szerint a dokumentum szembemegy Donald Trump amerikai elnök diplomáciai irányvonalával. A magyar kormányfő figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok visszavonulásával Európának kell eldöntenie, hogy egyedül finanszírozza-e Ukrajna háborús erőfeszítéseit. Ugyanakkor mind a 27 tagállam, köztük Magyarország is, támogatta az EU védelmi együttműködésének megerősítését, amely akár 800 milliárd eurós katonai beruházást tesz lehetővé.
Franciaország megerősítette elkötelezettségét Ukrajna katonai támogatása mellett egy új, 2025-ös finanszírozási terv keretében. Eszerint a francia hadsereg kivonásra ítélt eszközeit azonnal átadják Ukrajnának - számolt be az Army Recognition.
Donald Trump amerikai elnök fontolóra veszi az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás visszaállítását, amennyiben orosz-ukrán béketárgyalások kezdődnek és bizalomépítő intézkedéseket vezetnek be - jelentette ki Mike Waltz, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója.
Az Egyesült Államok megtiltotta az Egyesült Királyságnak, hogy amerikai hírszerzési információkat osszon meg Ukrajnával, miközben Donald Trump befagyasztotta a katonai támogatást is. A döntés súlyos következményekkel járhat Kijev védelmi képességeire nézve - írta meg a Daily Mail.
A zárolt orosz pénzügyi eszközök hozamából nyújt hitelt Ukrajnának hadianyagok beszerzésére a brit kormány.
Az amerikai Külügyminisztérium azon dolgozik, hogy újabb kivételeket vezessen be az Ukrajnának szánt segélyek felfüggesztésére vonatkozó korlátozásnál – tudta meg a Politico amerikai kiadása. Ha életbe lépnek, ezek a mentességek lehetőséget adhatnak arra, hogy Kijev bizonyos gazdasági és biztonsági támogatásokhoz jusson – noha ennek gyakorlati megvalósítása továbbra is kétséges.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Keith Kellogg, Donald Trump amerikai elnök Ukrajna-ügyi különmegbízottja csütörtökön találkozott Kijevben. Zelenszkij ígéretet tett arra, hogy Ukrajna kész gyorsan dolgozni az Egyesült Államokkal kötendő, a beruházásokról és a biztonságról szóló erős megállapodás létrehozásán, és azt mondta, hogy a Keith Kellogg-gal folytatott találkozó „visszaadja a reményt” a sikerre. Eközben a Trump-kormányzat egy javított megállapodástervezetet küldött át az ukrán vezetésnek, amely szerint az Egyesült Államok hozzáférést szeretne az ukrán ásványi kincsekhez a katonai támogatásért cserébe. A nap folyamán kiderült: Donald Trump belső köre Zelenszkij elnök leváltását szeretné. A HUR információi szerint Oroszország február 24-én bejelenti a győzelmet. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.
A Trump-kormányzat egy „javított” megállapodástervezetet nyújtott át az ukrán vezetésnek, miután Volodimir Zelenszkij az előző tervezetet elutasította – írja az Axios egy ukrán és egy amerikai tisztviselő, valamint három másik forrás alapján.
Az amerikai kormányzat egyszerűsített ásványkincs-megállapodást köthet Ukrajnával, azzal a céllal, hogy gyorsan tető alá hozzanak egy egyezséget. A megállapodás megkötése után, később tárgyalnák csak meg a részleteket, például azt, hogy az Egyesült Államok mennyit birtokolna pontosan Ukrajna természeti kincseiből - tudta meg bennfentes forrásokból a Reuters.
Az Európai Unió egy új kezdeményezésen dolgozik, amelynek célja, hogy még az idén további katonai támogatást nyújtson Ukrajnának – derül ki egy Bloomberg által megszerzett dokumentumból. Brüsszel akár 800 milliárd eurós forrást is megmozdíthat a kontinens biztonságának megerősítésére.
Az európai országok az elmúlt évben megelőzték az Egyesült Államokat az Ukrajnának nyújtott segélyek terén - derül ki a Kieli Világgazdasági Intézet legfrissebb adataiból.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
"Nem könnyű tárgyalni" a felekkel.
A petrolkémiai üzemben akadt gond.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.