Európa vezetői arra készülhetnek, hogy katonai erőket küldjenek Ukrajnába egy jövőbeni békemegállapodás garantálására, ha Donald Trump elnökké választása után az Egyesült Államok visszavonulna a konfliktusból. Margus Tsahkna észt külügyminiszter szerint Ukrajna biztonságának legjobb garanciája a NATO-tagság lenne, de ennek hiányában Európának kell lépnie a hadseregei mobilizálásával.
A jelenlegi német éves katonai segítségnyújtás Ukrajnának átlagosan a német GDP mintegy 0,1%-át teszi ki. Az intézet előrejelzései szerint Ukrajna támogatásának megszüntetése a következő öt év során évente a GDP 1-2%-ának megfelelő költséggel járna Németország számára. Ez a szám 10-20-szor nagyobb, mint a jelenlegi katonai támogatás mértéke, tehát gazdasági szempontból is Németország érdeke, hogy fenntartsa, sőt, akár növelje is Ukrajnának nyújtott támogatását – állítja a Kieli Világgazdasági Intézet (IfW – Kiel Institut für Weltwirtschaft) legújabb szakpolitikai elemzésében. A szakértők állítják, a béketárgyalások eléréséhez Ukrajna katonai és gazdasági támogatásának fokozása kellene.
Az Egyesült Államok és szövetségesei jelentős pénzügyi támogatást terveznek nyújtani Ukrajnának. A Biden-kormányzat 20 milliárd dolláros kötelezettségvállalást tett, amelynek része egy 10 milliárd dolláros katonai segély. Ez egy átfogóbb, a G7-ekkel és az Európai Unióval közösen kidolgozott 50 milliárd dolláros hitelcsomag részét képezi - írja a Reuters.
Nagyszabású, 400 millió eurós (mintegy 160 milliárd forint) beruházást ígért az Ukrajnával közös drónfejlesztésbe Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter vasárnap Kijevben tett előre nem bejelentett látogatása során. A tárcavezető egyben további F-16-os harci repülőgépek átadását ígérte a következő hónapokban.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök lényegesen szolidabb és diszkrétebb fogadtatást kapott mostani washingtoni látogatása során, mint 2022 decemberében, egyes amerikai vezetők egyáltalán nem is találkoztak vele – írta meg a New York Times.
Kurt Campbell, az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettese kedden azt mondta, Kína „nagyon jelentős” segítséget nyújt Oroszországnak hadigépezete megerősítéséhez, utóbbi pedig cserébe átadja a tengeralattjárókra és rakétákra vonatkozó, szigorúan őrzött katonai technológiáját – írja a Politico.
Örményország 10 millió euró értékben kap katonai támogatást az Európai Uniótól. Utóbbi idővel vízummentes utazást is lehetővé tenne az örmény állampolgárok számára.
Németország jövőre megfelezi az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatást, annak ellenére, hogy az amerikai elnökválasztási győzelemre esélyes Donald Trump szintén belengette a megtámadott ország segítésének jelentős csökkentését.
A Biden-kormányzat az elmúlt hónapokban jelentős mennyiségű lőszert és fegyvert szállított Izraelnek, hogy támogassa szövetségesét a Gázában zajló konfliktus során. Két amerikai tisztviselő szerint több mint 10 000 nagy pusztító erejű bombát és több ezer Hellfire rakétát küldtek.
A Reuters értesülései szerint olyan lehetséges tervet mutattak be Donald Trump volt amerikai elnöknek az orosz-ukrán háború befejezéséről, amely az amerikai katonai támogatás felfüggesztésének kilátásba helyezésével kényszerítené Ukrajnát arra, hogy tárgyalásokba bocsátkozzon Oroszországgal.
Dél-Korea pénteken bekérette Georgij Zinonjev orosz nagykövetet tiltakozásképp az ellen, hogy Oroszország és Észak-Korea pár nappal ezelőtt kölcsönös katonai támogatásról kötött megállapodást.
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta, hogy az ukrajnai háború megindítására válaszul az európai bankokban zárolt orosz pénzeszközökből származó nyereséget Ukrajna katonai támogatására és újjáépítésére lehessen felhasználni - közölte az uniós tanács kedden.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Reutersnek adott interjúban kifejtette, hogy Ukrajna nyugati szövetségesei túlságosan késlekednek a katonai támogatásról szóló döntések meghozatalával. Eközben az ország keleti részén, különösen Donbász irányában, fokozódnak a harcok és új orosz offenzíva indult Harkiv városa felé.
Az Egyesült Királyság kormánya aggodalmát fejezte ki az Oroszország és Kína közötti növekvő szövetség miatt, mondván, hogy az közvetlen fenyegetést jelent a nyugati országokra.
Az Egyesült Államok képviselőháza csütörtökön elfogadott egy törvényjavaslatot, amely arra kötelezné Joe Biden amerikai elnököt, hogy zavartalanul szállítsa a fegyvereket Izraelnek. A főleg republikánusok és néhány demokrata által átvitt tervezet szembemegy Biden döntésével, miszerint elhalasztott egyes Jeruzsálembe tartó légibomba-szállítmányokat. Eközben a Fehér Ház egymilliárd dolláros izraeli katonai csomagról döntött nemrég, a két állam közötti szövetséget aláhúzandó.
Az amerikai kongresszus tizenhat hónapon át tartó tétlensége azt okozta, hogy az elcsigázott ukrán erők kifogytak a lőszerekből. Bár Amerika végül elfogadott egy újabb pénzügyi és katonai segélycsomagot, az ukránok legfeljebb egy újabb patthelyzetben reménykedhetnek a frontvonalakon és nem abban, hogy ismét nagyobb offenzívát indíthatnak majd az orosz erők ellen.
Folyamatosan mennek előre az oroszok.
A karácsonyi készülődésben jelentős gyengülést és erősödést is láttunk már.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
235-re nőtt a sérültek száma.
Terrorizmussal is vádolják.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?